O autorze
(fot. Monika Kmita) Projektant-specjalista od miejskich przestrzeni. Efekty jego pracy można oglądać głównie w Warszawie. Wraz z partnerami z Towarzystwa Projektowego stworzył tablice z nazwami ulic, wiaty przystankowe, meble miejskie na Trakcie Królewskim, a ostatnio zmodernizował Dworzec Centralny. Obecnie realizuje się ich projekt wnętrz Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Laureat wielu nagród krajowych i zagranicznych. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którego jest obecnie dziekanem. W roku 2010 założył na tym wydziale Katedrę Mody.

Pociąg do ekologii za 3 Euro

W Tyrolu Południowym kończy się sezon narciarski, ale cały czas trwają już przygotowania do następnych. W dolinie Val Pusteria w Dolomitach utworzono specjalną linię kolejową łączącą miejscowości wypoczynkowe z ośrodkami narciarskimi. Po co? - żeby sukcesywnie eliminować ruch samochodowy, chronić naturalne walory regionu, dalej rozwijając przemysł turystyczny. Wizja, wyobraźnia i pragmatyzm. Jak to wygląda i funkcjonuje?

Świetnie zaprojektowane wagony z charakterystyczną grafiką, czytelną informacją, przestronne, dostosowane dla narciarzy, rowerzystów, osób niepełnosprawnych (włącznie z toaletami) i zwykłych pasażerów, kursują wzdłuż doliny między miejscowościami Fortezza a San Candido. Stacje kolejowe połączone skibusami z wieloma mniejszymi osadami zapewniają komfortowy transport dla wszystkich chętnych. W miejscowości Percha na tym samym peronie, na którym wysiadamy z pociągu wsiadamy do kolejki linowej, która wywozi nas na Plan de Corones, skąd system wyciągów rozprowadza nas do wielu stacji narciarskich na setki kilometrów tras. Przy dworcu kolejowym nie ma parkingów samochodowych. Jednodniowy bilet Ski Mobile Dolomites obejmujący również skibusy, kosztuje 3 Euro, a tygodniowy 6. Z domu można wyjść w butach narciarskich. Nie musimy się przebierać przed wjazdem na górę, nie ma pakowania rzeczy do samochodu, nie stoimy w korkach, nie szukamy miejsca parkingowego, nie tracimy czasu. Nie trzeba rozbudowywać infrastruktury drogowej oszczędzając tereny zielone i powietrze. Jest taniej, szybciej i wygodniej. Transport publiczny wypiera indywidualny.
Architektura jak i cała infrastruktura jest nowoczesna, równocześnie prosta, przyjazna dla otoczenia, technicznie wyrafinowana i bezpretensjonalna. Częściowo działa i jest wykorzystywana także w lecie. Można korzystać z gór na skalę masową i ich nie zadeptać. Zrodził się precyzyjny plan jak chronić region, czerpać korzyści, nie zamykając się jednocześnie na nowoczesne sposoby zarządzania i technologie. Władze lokalne, zarząd kolei, prywatni inwestorzy potrafili się porozumieć i zrealizować wspólne przedsięwzięcie.
Projektowanie jest wyrazem tego kim jesteśmy, jaki mamy stosunek do siebie samych i naszego środowiska.
Trwa ładowanie komentarzy...